Філадельфія: маршрути вихідного дня. Старе місто

Після майже восьми місяців життя у Філадельфії, думаю, час поділитися рекомендаціями, куди тут піти і що побачити.

Моє улюблене місце – City Hall, як на мене, найрозкішніша будівля Філадельфії. Разом з невеликою площею з фонтанами вона утворює квадрат, який добре помітний на карті. На жаль, зараз закритий вхід до внутрішнього дворика, так само не проводяться екскурсії будівлею і на ратушу, з якої, якщо вірити фотографіям, відкриваються чудові види на місто.


Саме від цієї точки зручно будувати кілька оглядових маршрутів містом.

Але насамперед потрібно роздивитися філадельфійські хмарочоси навколо. Наприклад, офісний центр Centre Square, скляні стіни якого мають незвичний коричневий відтінок, дві башти Liberty Place, на одній з яких на 57 поверсі розташований оглядовий майданчик One Liberty Observation Deck, а найлегше впізнати Comcast Center, оскільки він нагадує гігантську флешку. Ще одна будівля, яка, безумовно, варта уваги, – Masonic Temple.


А після цього обираємо напрямок руху: на захід або схід по Market Street, на південь по Broad Street або на північний захід по Benjamin Franklin Parkway. На північ краще не ходити, а то потрапиш до найгіршого і найзапущенішого району Філадельфії Kensington.

Сьогодні прогуляємося на схід до Старого міста.

Market Street на схід від City Hall веде до історичної частини Філадельфії, яка звично називається Old City. На шляху трапляються різноманітні універмаги, наприклад Macy’s, Marshalls, Burlington, T. J. Maxx, Ross (тут можна купити одяг і різні побутові речі за досить прийнятними цінами); великий ТРЦ, знаний як Fashion District (тут можна сходити в кіно, пограти в боулінг, відвідати виставку Wonderspaces, до якої я все ніяк не дійду, а також погратися в Candytopia, а сюди так і не потраплю через зависоку ціну на дорослий квиток). 


На перетині з 12 вулицею можна повернути до відомого критого ринку Reading Terminal, де завжди радять їсти місцеву страву-візитівку – cheesesteake (насправді це булка з м’ясом та сиром досить сумнівного зовнішнього вигляду), я ж люблю брати тут донатси і каву), якщо повернути на перехресті з 10 вулицею, то у вічі відразу ж впадуть величезні, кольорові ворота, які символізують вхід до Chinatown, тобто китайського району міста.


Так помаленьку ми дістаємося перехрестя Market Street та 6-ї вулиці – і перед нами постає Independence Mall – величезна зелена галявина, яка праворуч впирається в Independence Hall – будинок, у якому підписали Декларацію незалежності та Конституцію США (поряд розташовані й інші історичні будівлі), а ліворуч – у National Constitutional Center, величезну будівлю складної архітектури з тематичними конституційними виставками, виставами та Signers’ Hall – залою, у якій зібрані статуї на повний зріст усіх діячів, дотичних до ухвалення Конституції США. 


Окрім того, уздовж Independence Mall простягаються дві менші будівлі – ліворуч Visitor Center, де можна переглянути фільм про Філадельфію, закупитися втридорога сувенірами, а на відкритому майданчику на другому поверсі випити кави, роздивляючись Independence Mall та залишки President House Site (правда, скільки я туди не приходила, майданчик завжди був закритий для корпоративного обслуговування). Ліворуч – власне самі залишки President House Site, а також невеличкий музей, головна цінність якого – Liberty Bell.


Я пропоную рухатися далі на схід, аж до річки Делавер, минаючи National Museum of American Jewish History, Fragments of Franklin Court (до речі, тут єдина у США пошта на колоніальну тематику), інші гарні будиночки. 


Дорога в результаті приведе до Penn’s Landing – місця, де, за легендою, колись висадився Вільям Пенн – засновник Філадельфії. Тут щось схоже на набережну, є невелике оглядове колесо, узимку працює ковзанка, далі на південь амфітеатр під відкритим небом, Independence Seaport Museum, кораблі, пам’ятники емігрантам, Spruce Street Harbor Park, у якому начебто улітку кипить життя, горять гірлянди і панує дух веселощів і відпочинку. На північ від Penn’s Landing – кілька пірсів, один з яких – Race Street Pier – особливо виділяється оригінальними лавицями і прогулянковою площею. Уздовж річки тягнеться Christopher Columbus Blvd із закинутими трамвайними рейками, обабіч яких висаджені дерева, навесні вони цвітуть рожевим цвітом, і це по-справжньому зачаровує.


Звідси рукою подати до Elfreth's Alley – найстарішої заселеної вулиці США. Тут кількадесят маленьких акуратних і кольорових будиночків, доріжка між якими вимощена бруківкою. Це місце в жодному разі не варто оминати. 


Якщо далі поблукати, то можна дійти до Franklin Square, яка запам’ятовується великим фонтаном, дитячою каруселлю та мінігольфом, а звідти два кроки до Benjamin Franklin Bridge, який з’єднує два штати – Пенсильванію та Нью-Джерсі, відповідно, і два міста – Філадельфію і Камден (кажуть, що це дуже небезпечне місто, і без потреби туди краще не ходити). Міст має чудову пішохідну зону, усю відстань між двома берегами можна подолати хвилин за тридцять, і саме звідси відкривається хрестоматійний вид на Філадельфію з її прибережною зоною та хмарочосами.


Окрім того, десь тут між вуличок заховався Betsy Ross House – будинок Бетсі Росс, яка, за легендою, не просто зшила перший американський прапор, а ще й придумала, що зірочки на ньому мають бути саме п’ятикутники, а не шестикутними.

Оскільки це історична частина міста, то зрозуміло, що забудова тут досить давня. Тому між 1 і 5 вулицями ліворуч від Market Street можна запросто гуляти, роздивлятися кольорові будинки, заглядати в охайні садочки, дивуватися неочікуваним знахідкам, натрапляти на різне визначне, наприклад могилу Бенджаміна Франкліна чи першу пожежну частину тощо, а ще фотографуватися на фоні різноманітних муралів.


Так само вартує уваги частина міста між 1 і 5 вулицями праворуч від Market Street. Окрім Independence Hall, тут розташовані й інші важливі історичні споруди National Historical Park, наприклад уже згаданий Benjamin Franklin Museum, Second Bank з портретною галерею відомих діячів минулого, Carpenters Hall тощо, відпочити можна в Washington Square.


Наступні кілька кварталів на південь – це стара, але відреставрована забудова ще колоніальних часів (якщо я правильно зрозуміла), об’єднана в щонайменше два райони – Society Hill та Queen Village (до останнього я так і не дійшла, тільки фотографії дивилася). Як на мене, найгарніша частина міста. Невеликі будинки на 2-3 поверхи, різних кольорів й архітектурних забаганок, вузькі вулички, бруківка, плющі на стінах, ставні на вікнах, стукалки на дверях – очі радіють такій красі. Ось тут можна годинами блукати, милуватися архітектурою, пити каву, їсти круасани і думати, що життя прекрасне. Якщо почати знайомство з Філадельфією саме з цієї місцевості, тоді любов з першого погляду гарантована.


Загалом Cтаре місто я люблю найбільше. Можу безкінечно гуляти тут, і щоразу знаходжу щось нове, і щоразу мені мало. Тут я шукаю натхнення, заряджаюсь енергією і забуваю про все, що мене турбує у повсякденному житті.

Далі, сподіваюся, буде…

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Українська як іноземна: ресурси для вивчення мови

Українська мова як іноземна: з чого почати?

#крапкикоми. Аналізуємо оновлену редакцію правопису. Розділ «Велика літера» (параграфи 45-62)